Sıkça Sorulan Sorular


Sonuçları nereden ve ne zaman öğrenebilirim?

Ön kayıt duyurularında belirtilen tarihte http://sosbilens.omu.edu.tr/degisken/basvuru-ve-sonuclar bölümünde yayınlanmaktadır.

Kesin Kayıt İşlemi için gelmem gerekir mi?

Tezli, Tezsiz ve Doktora programlarına kesin kayıt yaptıracak adayın kendisinin  veya noter onaylı vekilinin  şahsen kayıt yaptırması gerekmektedir.
Uzaktan Eğitim Programı öğrencileri şahsen veya posta ile kayıt yaptırabilirler.


Öğrenci Otomasyon şifresini nasıl edinirim ?

Öğrenci Bilgi  Sisteminde  şifresi oluşturmak için    https://ubs.omu.edu.tr    adresinden ilk şifre oluşturma bağlantısını tıklayınız. Ekrana gelen menüye istenen bilgileri girerek şifre oluştur putonuna basınız. Ekrana gelen kullanıcı adı (KESSİN KAYITTA ENSTİTÜMÜZCE VERİLEN ÖĞRENCİ NUMARASI) ve şifreyi kullanarak aynı adresten en geç 5 dakika içerisinde sisteme giriş yapınız. Sistem tarafından istenen şifre bilgileri ve iletişim bilgileri bölümünü doldurup işlemi tamamlayınız. Şifre oluşma işlemini gerçekleştirmiyorsanız 0 362  312 19 19  nolu santral numarasından 5384 veya 5415 ’e bağlanabilirsiniz.

Ders kayıt süreleri ve harç yatırma sürelerini nasıl öğrenirim ?

Eğitim süresi boyunca herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için Kayıt yapacağınız Eğitim Öğretim yılına ait Akademik takvimi mutlaka inceleyiniz. (Bakınız  http://sosbilens.omu.edu.tr/degisken/ogrenci-isleri)

Ders Kaydı yapmak zorundamıyım ?

Evet ders kayıt işlemini süreleri içerisinde gerçekleştirmeyen öğrenci aktif öğrencilik haklarından yararlanamaz.

Askerlik Tecili ne kadar süre ile ve  nasıl yapılır ?

Lisansüstü eğitimde askerlikle ilişiği olan erkek öğrenci, kesin kayıt yaptırdığı tarihten itibaren 36 ay süre ile tecil, tez aşamasında olan öğrenci 4 ay süre ile tecil uzatması yapabilir. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğüne vereceği dilekçe ile Askerlik tecil işlemi, Tecil uzatma veya tecil iptal işlemi yapılır. Dilekçe ile başvuruda bulunmayan öğrenci ile ilgili herhangi bir işlem yapılmaz.

 
Asgari program süreleri ne kadardır?

Tüm yükümlülüklerini yerine getiren bir öğrenci Tezsiz Yüksek lisans 3 yarıyıl (1.5 yıl), Tezli Yüksek lisans 4 yarıyıl (2 yıl) Doktora programını 6 yarıyılda  (3 yıl) tamamlayabilir.


Derslere devam zorunluluğu var mı? Dersler nerede veriliyor ?

Doktora, tezli ve II. öğretim tezsiz lisansüstü program derslerine  %80 devam zorunluluğu vardır. Dersler İlgili Anabilimdalı Derhanelerinde verilmektedir. Uzem öğrencileri örgün ders görmeyip, bilgisayar ortamında derse katılmaktadırlar.